Kardinál Parolin bude predsedať „Sviatku národov“ vo Večnom meste

TK KBS, RV zk; ml | 16. 05. 2019 10:26Rím 16. mája (RV) V nedeľu 19. mája sa v Ríme pri Pápežskej Lateránskej bazilike uskutoční 28. ročník „Sviatku národov“ (Festa dei Popoli) s témou: „V spoločnom dome sme jediná ľudská rodina“. Iniciatívu, ktorá má za cieľ rozvíjať pokojné vzájomné spolužitie rozličných etník, organizuje Rímska diecéza v spolupráci s Rímskou charitou a ďalšími katolíckymi organizáciami pomáhajúcimi migrantom.

Hlavným celebrantom spoločnej svätej omše bude vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin. Chýbať nebudú ani členovia Slovenskej katolíckej misie.

Sviatok narodov, Lateranska bazilika

Po eucharistickom slávení, ktoré sa v Pápežskej Lateránskej bazilike začne o 12.00 a bude animované 26 etnickými komunitami žijúcimi v Ríme, sa na priestranstve pre chrámom uskutoční multietnický kultúrno-spoločenský program spojený s ochutnávkou tradičných jedál a vystúpením folklórnych tancov a spevov. Predstavia sa aj hudobné skupiny tvorené migrantmi rozličných národností.

Ako uviedol riaditeľ rímskeho diecézneho úradu pre migrantov Mons. Pierpaolo Felicolo, organizovanie „Sviatku národov“ má podporiť harmonické spolužitie rozličných národností vo Večnom meste:

„Živiť strach z migrantov je tým najhorším spôsobom, ako čeliť ľudskému rozmeru fenoménu migrácie. Strach nás vedie k uzavretosti. Ak sa potom strach jednotlivca stáva kolektívnym, sme vážne vystavení riziku takých fenoménov spoločenskej reakcie, ktoré sú nie vždy kontrolovateľné. Tomuto sa treba vyhnúť. Ako? Prostredníctvom spoznávania druhého. Poznanie je svetlom, strach je tmou. Musíme nasledovať svetlo. Prostredníctvom poznávania musíme rozvíjať a osvojiť si tému pohostinnosti.“

[back]


(C) TK KBS 2003 - 2019