Gotické katedrály vo Francúzsku zostávajú miestom prvej evanjelizácie

TK KBS, rvcz, ml; rp | 15. 05. 2019 12:29Francúzsko 15. mája (RV CZ) Gotické katedrály zostávajú miestom prvej evanjelizácie. Dosvedčujú to francúzski biskupi. Minulý víkend zorganizovali už po dvanástykrát Noc katedrál. Zo soboty na nedeľu čakalo na návštevníkov 40 otvorených gotických chrámov. Kultúrnu akciu sprevádzali náboženské programy.

Ako hovorí biskup Jean-Claude Boulanger, katedrály naďalej priťahujú zástupy veriacich i neveriacich. Jeho katedrálu v Bayeux navštívi každý rok viac ako milión ľudí. Veľa diecéz využíva krásu gotických chrámov k evanjelizácii. V katedrálach majú služby dobrovoľníci, ktorí vysvetľujú náštevníkom zmysel architektúry a jej symboliku.

Najlepším svedectvom sily francúzskych katedrál sú novopokrstení. Dospelí žiadajúci o krst alebo birmovanie často hovoria, že chvíľou duchovného prebudenia pre nich bola návšteva v takomto chráme, hovorí biskup Boulanger.

"Pre mnohých z nich sa návšteva katedrály alebo iného kostola stala duchovným zážitkom. Prečo? Pretože sú to miesta preniknuté duchovnosťou. V živote poznamenanom stresom a zhonom veľa našich súčasníkov hľadá vnútorný pokoj. Prichádzajú sem so svojími problémami, chorobami, osobnými prehrami, starosťami v rodine. A hovoria, že keď sa zastavili v katedrále, zapálili sviečku, zalial ich vnútorný pokoj. Niektorí hovoria dokonca o akomsi svetle. Nedokážem opísať, čo sa im dostalo. Je to veľmi tajomné. Ja by som skrátka povedal, že tie miesta nie sú iba kamene. Dýchajú Božou prítomnosťou a sú preniknuté modlitbou mnohých pokolení, ktoré nás predišli."

[back]


(C) TK KBS 2003 - 2020