Divoká ťažba čínskych spoločností pľundruje Stredoafrickú republiku

TK KBS, rvcz, ml; rp | 15. 05. 2019 12:09



Stredoafrická republika 15. mája (RV CZ) Divoká ťažba čínských spoločností pľundruje krajinu a ožobračuje i tak chudobné a občianskou vojnou zbedačené obyvateľstvo Stredoafrickej republiky (SAR) o zlato a ďalšie vzácne kovy. Na stále sa prehlbujúcu novú kolonizáciu Čierneho kontinentu ukazuje prípad talianskeho karmelitána Aurelia Gazzera, žktorý žije na misii v Bozoume v severozápadnej časti krajiny.

Od začiatku tohto roka otvorili čínske firmy najmenej 17 ťažobných staníc na rieke Ouham. Aurelio od marca upozorňoval na devastáciu životného prostredia spôsobenú ťažobnými postupmi. Na svojom blogu napísal, ako čínske firmy odklonili prúd rieky, aby mohli rozryť pôvodné koryto. Za ich bagrami a ďalšími strojmi zostávajú haldy bahna, hlboké kaluže a voda znečistená pravdepodobne merkúriom, ktoré napomáha pri vyhľadávaní zlata, opisuje taliansky misionár.

Ťažobné aktivity podľa výpočtov karmelitána Aurelia stojí najmenej 30 tisíc eur denne. "Koľko teda asi musia získať, keď sú ochotní toľko investovať? Miestne orgány predstierajú, že o ničom nevedia. Zlato putuje každý týždeň do Kamerunu a na hraniciach nie sú žiadne kontroly. Do štátnej kasy teda nepríde vôbec nič," dodáva. Aurelio Gazzera pravidelne dokumentoval počítanie ťažobných spoločností.

Poslednú aprílovú sobotu bol pri návrate z jednej zo svojich fotografických výprav zastavený. Vojaci mu skonfiškovali fotoaparát, telefón i auto. Zatýkacia akcia však neunikla obyvateľom Bozoumu. Niekoľko tisíc ľudí vyšlo okamžite do ulíc manifestovať za prepustenie misionára. Ľudové hnutie ostraha vydesila a Aurelia prepustila.

Situáciu mala vysvetliť schôdzka s premiérom, ktorú zorganizoval kardinál Dieudonné Nzapalainga. Okrem talianskeho misionára sa na ňom zúčastnil aj poľský biskup Mirosław Gucwa z diecézy Bouar, na ktorej území ťažba zlatá už prebieha. Ako vysvetlil pre Vatikánsky rozhlas, Číňania majú k ťažbe štátny súhlas:

"Čínania ťažia zlato legálne a majú všetky štátne povolenia. Prisľúbili, že výmenou za ťažbu zlata vybudujú tri školy, pôrodnícke oddelenie miestnej nemocnice a vyhĺbenie niekoľkých studní. Avšak je pravda, ako hovorí Aurelio Gazzera, ťažba spôsobuje škody. Rieka zmenila koryto, čo môže v budúcnosti viesť k povodniam. Firma s tým zatiaľ nič neurobila, hoci podľa zmluvy, ktorú uzavrela s vládou SAR, má napraviť celú ujmu v oblasti životného prostredia a vrátiť rieku do pôvodného koryta," uviedol biskup Mirosław Gucwa.







[back]


(C) TK KBS 2003 - 2020