Austrálsky súd odsúdil kardinála Georgea Pella na šesť rokov väzenia

TK KBS, RV jb; ml | 14. 03. 2019 21:01Austrália 14. marca (RV) Austrálsky sudca Peter Kidd 13. marca 2019 vyniesol rozsudok s trestom 6 rokov odňatia slobody pre kardinála Georgea Pella. Na základe svedeckej výpovede jedného z dvoch poškodených ho porota zložená z náhodne vybraných občanov uznala 11. decembra 2018 vinným za päť trestných činov sexuálnych útokov na dve mladistvé osoby.

V rozsudku sa okrem úhrnného trestu šiestich rokov väzenia špecifikuje, že odsúdený môže byť predčasne prepustený na kauciu najskôr po troch rokoch a ôsmich mesiacoch.

Kardinál Pell nástojí na svojej nevine a podal odvolanie, ktorým sa bude súd zaoberať 5. a 6. júna.

Podľa rozsudku kardinál Pell činy spáchal v rokoch 1996 a 1997 v Katedrále sv. Patrika v East Melbourne, keď bol melbournským arcibiskupom. Hlavný sudca oblastného súdu austrálskeho štátu Victoria (County Court of Victoria) Peter Kidd pri vyhlásení rozsudku uviedol, že zneužívanie malo „značný a dlhotrvajúci vplyv“ na jednu z obetí, pričom obe utrpeli rad negatívnych emócií, s ktorými zápasili mnoho rokov, s vážnymi dôsledkami na vzťahovú oblasť, týkajúcimi sa dôvery a úzkosti.

Vyhlásenie rozsudku bolo v Austrálii široko medializované cez viaceré kanály, proti čomu právni zástupcovia kardinála Pella vyjadrili námietky. V polhodinovej vysvetľovacej časti pred samotným vynesením rozsudku sa sudca vyslovil, že kardinál Pell nemá byť obetným baránkom. Zároveň odsúdil prejavy „honu na čarodejnice“ a „davového lynčovania“ voči kardinálovi Pellovi, ktorých prítomnosť zaevidoval v austrálskej spoločnosti.

Po prečítaní rozsudku 77-ročného kardinála Pella odviedli do väznice v Melbourne, kde je držaný v samoväzbe, ako je v Austrálii ustanovené pre osoby odsúdené za zneužívanie. Po tom, ako austrálsky súd 26. februára oficiálne oznámil, že kardinál George Pell bol uznaný vinným, Svätá stolica oznámila začatie vlastného kánonického vyšetrovania zo strany Kongregácie pre náuku viery.

[back]


(C) TK KBS 2003 - 2019