Kauza blahorečenia francúzskeho kňaza Jacquesa Hamela je už v Ríme

TK KBS, ekai, kn, ml; pz | 14. 03. 2019 13:05Rím 14. marca (TK KBS/E-kai) Diecézna fáza procesu beatifikácie francúzskeho kňaza Jacquesa Hamela zavraždeného islamistami v roku 2016 sa skončila. V sobotu 9. marca ju uzavrel arcibiskup Rouenu Dominique Lebrun. Po ukončení procesu na diecéznej úrovni sa všetka dokumentácia odoslala do Vatikánu, kde sa ňou bude zaoberať Kongregácia pre kauzy svätých. Ak bude smrť Jacquesa Hamela uznaná za mučenícku, pre blahorečenie nebude potrebné čakať na vyprosenie zázraku.

Proces blahorečenia sa začal iba niekoľko mesiacov po zavraždení kňaza vďaka Svätému Otcovi Františkovi, ktorý udelil výnimku z potrebných piatich rokov od smrti kandidáta. Počas diecéznej fázy sa uskutočnilo 66 audiencií, kde vypočuli piatich svedkov vraždy, predvolali 51 ďalších svedkov (rodinných príslušníkov, priateľov, farníkov, kňazov) a päť svedkov bolo ex officio.

Podľa vyhlásenia arcidiecézy dvaja teológovia preskúmali spisy kňaza Jacquesa Hamela a jeho homílie, celkovo išlo o 650 spisov. Materiály, ktoré odišli do Vatikánu, majú celkovo viac ako 11-tisíc strán a niekoľko príloh.

Jacques Hamel, 86-ročný kňaz, bol brutálne zavraždený dvomi islamistami 26. júla 2016 počas slávenia svätej omše, v svojom kostole v Saint-Étienne-du-Rouvray v Rouen. Dvaja ozbrojení útočníci si vzali štyroch veriacich ako rukojemníkov. Jeden z nich bol vážne zranený. Útočníci boli nakoniec zastrelení bezpečnostnými službami.

Zdroje: E-kai / Katolícke noviny

[back]


(C) TK KBS 2003 - 2019