V Bratislave uzavreli tretí ročník projektu Deväť mesiacov za život

TK KBS, RL, jhe; ml | 11. 01. 2019 12:27Bratislava 11. januára (TK KBS/Rádio LUMEN) V hlavnom meste uzavreli tretí ročník projektu Deväť mesiacov za život. Ide o celoslovenskú iniciatívu, počas ktorej sa ľudia modlia pred zdravotníckymi zariadeniami za záchranu počatých životov a za matky, ktoré zvažujú potrat. Veriaci, ktorí sa takto prihovárali k Bohu pred bratislavskými klinikami, sa stretli v Kostole svätého Vincenta de Paul. Hovoria, že aj keď ovocie ich modlitieb zostáva väčšinou je skryté, predsa vedia o konkrétnych ženách, ktoré o potrate rozmýšľali, no napokon ho odmietli a dieťa si nechali.

V Bratislave sa minulý rok veriaci modlili na piatich miestach. Koordinátor iniciatívy v hlavnom meste Juraj Kvál priznáva, že ľudí medziročne ubudlo, no z tých, ktorí zostali, cítil zápal pre vec. „Niekde sa modlia dva posvätné ružence a potom prípadne ešte korunku. Niekde sa modlia jeden ruženec a majú ešte nejaké svoje modlitby, možno nejaké litánie za ochranu počatého života," uviedol. Modlitbová prolife iniciatíva je momentálne v takzvanom medziobdobí medzi tretím a štvrtým ročníkom, ktorý sa začne dvadsiateho priateho marca. Niektorí sa však budú modliť aj v tomto čase. „Budeme pokračovať v Ružinove pri nemocnici Ružinov, pred nemocnicou Antolskou, nebudú pred nemocnicou, ale budú sa modliť v kostole a pred nemocnicou Kramáre," hovorí koordinátorka projektu pre Bratislavu Katarína Kapinajová.

V prvom ročníku sa do projektu zapojilo tridsaťtri miest Slovenska. Celkovo sa veriaci modlili pred klinikami na päťdesiatich miestach. Celoslovenský koordinátor Andrej Ungvarský tvrdí, že odvtedy tento počet mierne klesol, no potešili ich konkrétne výsledky. Umelé potraty prestali vykonávať vo Vranove nad Topľou, vo Svidníku a na súkromnej klinike v Košiciach. „Táto iniciatíva má také dve hlavné myšlienky a to je scitlivieť svedomie národa, svedomie ľudí a druhá myšlienka je k zákonu, ktorý je v platnosti od roku 1957 zrušiť a uzákoniť ochranu života od počatia po prirodzenú smrť," uviedol. Zároveň dodal, že modlitba je len jeden zo spôsobov, ako obmedziť potraty. Potrebná je aj osveta a to nielen medzi zdravotníkmi, ale aj duchovenstvom a v celej spoločnosti (Zdroj: Rádio LUMEN / Ján Heriban).

[back]


(C) TK KBS 2003 - 2019