Uplynulo 75 rokov od založenia Hnutie fokoláre, pôsobí aj na Slovensku

TK KBS, hfo; ml | 07. 12. 2018 11:10Taliansko 7. decembra (TK KBS) Pred 75 rokmi, 7. decembra 1943, založila Talianka Chiara Lubichová Hnutie fokoláre. Má vyše 100-tisíc členov, pôsobí aj na Slovensku. Chiara ho založila v talianskom meste Trident. Jej prvotným cieľom bolo pri vzniku pomáhať blížnym a teraz sa snaží o "usporiadanie ľudskej rodiny narušenej násilím, sociálnou nerovnosťou a kultúrnou rovnováhou". Začiatky hnutia síce ležia v Katolíckej cirkvi, ale rozšírilo sa medzi kresťanmi na celom svete. Hlavnou hodnotou, ktorú fokolárini uznávajú, je život v láske a priateľstve naprieč rôznymi vyznaniami a cirkvami ako predzvesť ich budúcej jednoty.

Talianske "focolare" znamená rodinný krb, ohnisko. Hnutie však používa dva názvy. Tým druhým je Opera di Maria" - Máriino dielo. Názov vychádza podľa stránok hnutia z tejto myšlienky: "Ako sa Ježiš narodil z Panny Márie, tak i jeho "narodenie" medzi členmi Hnutia je Máriinym dielom, pretože sa snažia svojim životom napodobňovať Máriin život a tak vytvárať podmienky pre Kristove zrodenie uprostred nich." Hnutie má vyše 100 000 členov, milióny sympatizantov a pôsobí vo viac než 180 krajinách sveta. Zakladateľka a dlhoročná prezidentka Chiara Lubichová zomrela v marci 2008 vo svojich 88 rokoch. Je nástupkyňou je Talianka Maria Voceová (81). V roku 2010 bola blahorečená jedna z mladých Hnutia fokoláre 18-ročná Chiara Luce Badanová. 

Na Slovensko začalo prenikať v šesťdesiatych rokoch cez kontakty s Východným Nemeckom (bývalej NDR), kde žila vo fokoláre prvá z Chiariných spoločníčok, Natália Dallapiccola. V roku 1968 sa konalo v Tatrách prvé viacdňové stretnutie – Mariapoli. Mnohí v tom čase spoznali toto hnutie prostredníctvom slovenských kňazov žijúcich v Ríme. Povolaním Hnutia fokoláre je uskutočňovanie Ježišovho závetu: „Aby všetci boli jedno“ (Jn 17, 21), prostredníctvom spirituality jednoty, ktorú dnes už sv. Ján Pavol II. nazval „spiritualitou spoločenstva". Na Slovensku je asi 600 členov a približne 2 000 prívržencov a sympatizantov (S využitím webových stránok).


[back]


(C) TK KBS 2003 - 2019