Synoda biskupov bude pripomienkovať návrh záverečného dokumentu

TK KBS, RV jb; ml | 23. 10. 2018 21:59



Vatikán 23. októbra (RV) Synoda biskupov je v záverečnom týždni svojej práce. Komisia zodpovedná za vypracovanie záverečného dokumentu dnes, v utorok 23. októbra, prezentovala v pléne projekt textu, ku ktorému budú v nasledujúci deň synodálni otcovia predkladať svoje pripomienky.

Taliansky originál projektu záverečného dokumentu prečítali v pléne so simultánnym prekladom  do ostatných pracovných jazykov synody. Ako pri tlačovej konferencii uviedol prefekt Dikastéria pre komunikáciu Paolo Ruffini, synodálni otcovia reagovali po skončení prednesu mimoriadne dlhým potleskom.

Na dnešnej tlačovej konferencii sa stretli s novinármi viacerí účastníci synody: mjanmarský kardinál Charles Maung Bo SDB, filipínsky kardinál Luis Antonio Tagle, biskup z Konžskej demokratickej republiky Mons. Bienvenu Manamika Bafouakouahou, P. Antonio Spadaro SJ, riaditeľ časopisu La Civiltà Cattolica a audítor z oceánskej Samoy Joseph Sapati Moeono-Kolio, člen Caritas Internationalis.

Pripomienkovanie, hlasovanie, púť k hrobu sv. Petra

Synodálni otcovia dostali čas na podrobné preštudovanie dokumentu a vypracovanie návrhov na jeho úpravy. Pripomienky podané sekretariátu synody vo forme tzv. „modi“ budú predmetom ďalšej diskusie v Synodálnej aule v najbližších dňoch. Po zapracovaní schválených pripomienok do záverečného dokumentu pristúpia synodálni otcovia v sobotu 27. októbra popoludní k hlasovaniu o výslednom znení.

Vo štvrtok bude hlavné pracovné zaťaženie ležať na pleciach redakčnej komisie, ktorá sa bude venovať spracovaniu predložených pripomienok. Naopak synodálni otcovia budú mať v tento deň príležitosť spoločne absolvovať púť.

Ráno o 8.30 sa z Centra Dona Orioneho vydajú po trase Via Francigena smerom k Vatikánskej bazilike. Na približne 6-kilometrovej púti ich bude sprevádzať aj mládež z niektorých rímskych farností a budú mať počas nej tri meditačné zastavenia. Na poludnie už budú pri hrobe sv. Petra vo Vatikánskej bazilike, kde sa pomodlia za účasti Svätého Otca a pri Oltári katedry budú sláviť svätú omšu. Predsedať jej bude kardinál Baldisseri, generálny sekretár Synody biskupov. 

Synoda vyvrcholí v nedeľu 28. októbra záverečnou svätou omšou, ktorej bude predsedať pápež František o 10. hod. vo Vatikánskej bazilike.

Kto pracuje na redakcii záverečného dokumentu

Dvanásťčlennú Komisiu pre prípravu záverečného dokumentu tvoria: generálny relátor 15. riadneho generálneho zasadnutia Synody biskupov kardinál  Sérgio da Rocha, ktorý je arcibiskupom hlavného mesta Brazílie, generálny sekretár Synody biskupov kardinál Lorenzo Baldisseri, dvaja špeciálni sekretári Giacomo Costa SJ a Rossano Sala SDB, ďalej piati zvolení zástupcovia kontinentov a traja členovia vymenovaní Svätým Otcom.

Za Afriku je v komisii kardinál Peter Turkson – prefekt Dikastéria per integrálny ľudský rozvoj, za Ameriku arcibiskup Mexico City kardinál Carlos Aguiar Retes, za Áziu bombajský arcibiskup a predseda Federácie ázijských biskupských konferencií kardinál Oswald Gracias, za Európu arcibiskup talianskej diecézy Chieti-Vasto Mons. Bruno Forte a za Austráliu arcibiskup Melbourne Mons. Peter Comensoli.

Troma členmi vymenovanými pápežom Františkom sú kyjevsko-haličský vyšší arcibiskup Sviatoslav Ševčuk, brazílsky kňaz Alexandre Awi Mello, ktorý je sekretárom Dikastéria pre laikov, rodinu a život, a kňaz zodpovedný za pastoráciu povolaní na Kube Eduardo Gonzalo Redondo.

Podnety z tretej časti reflexie v malých krúžkoch

Trojtýždňová rozprava k Pracovnému dokumentu a podobne aj diskusia malých skupín, tzv. „circoli minori“, sa uzavrela v sobotu 20. októbra, keď Tlačové stredisko Svätej stolice zverejnilo tretiu časť výstupov zo 14 diskusných skupín rozdelených podľa jazykov. Ide o podnety týkajúce sa tretej časti Pracovného dokumentu, zameranej na pastoračné rozhodnutia a misionárske obrátenie.

Na novinárskom brífingu v pondelok 22. októbra o priebehu synody hovoril aj hlavný predstavený saleziánov don Ángel Fernández Artime. Ocenil veľkú vnímavosť tejto synody a skutočnosť, že sa nezaujíma iba o „malé elity“ mladých, ale aj o mladých, ktorí sú vzdialení a ktorí sú „bez hlasu“. „Mladí od nás žiadali odvahu k svedectvu,“ povedal don Artime o svojom vnímaní synody. Podľa jeho slov mnohí mladí ľudia dnes trpia „chýbaním materstva a otcovstva“ a Cirkev by na túto situáciu mala reagovať.

So svojím vnímaním synody sa podelil aj apoštolský vikár Anatólie Mons. Paolo Bizzeti, ktorý vyjadril ospravedlnenie mladým ľuďom za súčasný svet, ktorý nezodpovedá ich snom a sťažuje ich zaradenie sa do života. Vystúpenia mladých audítorov na synode označil za najzaujímavejšie pre ich konkrétnosť. Vníma ich ako výzvu, aby Cirkev kráčala spolu s mladými, načúvala im a konkrétne ich zapájala. „Viera nesmie byť pokladom zamknutým v trezore. Mladí nám pripomínajú, že musíme byť po ich boku, aby sme sa starali o tento poklad.“

Ako uviedol biskup Bridgeportu z USA Mons. Frank Caggiano, bol na synode oslovený „nadšením mladých ľudí pri hľadaní Pána“ a uvedomil si „obrovskú energiu mladých ľudí pri evanjelizovaní iných mladých. 

Okrem synodálnych otcov dostala na brífingu slovo mladá Afričanka Henriette Camara, členka Katolíckeho skautingu v Guinei, ktorá je na synode medzi audítormi. Pochádza z moslimskej rodiny a obrátila sa na kresťanstvo vďaka skautom, u ktorých našla ozajstné prijatie „bez diskriminácie“. Henriette vyjadrila svoju vďačnosť pápežovi Františkovi, že v rámci synody „dal mladým priestor, kde sa môžu vyjadriť“.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024