Učiteľov na gymnáziu vymenili na deň za odborníkov z rôznych oblastí

TK KBS, mlu; ml | 11. 10. 2018 13:00Košice 14. októbra (TK KBS) Gymnázium sv. Edity Steinovej v Košiciach pripravilo špeciálny deň venovaný svojej patrónke. Jeho výnimočnosť zvýrazňuje už pár rokov akcia, počas ktorej prídu na školu rečníci z rôznych oblastí a svojimi skúsenosťami rozširujú všeobecné vzdelanie študentov. Vyučovanie začali svätou omšou, ktorú v kostole sv. Rodiny celebroval školský kaplán Peter Labanc. Potom absolvovali workhopy, ktoré viedli novinári, hudobníci, politici, psychológovia, ale aj športovci.

Študentov oslovila prednáška šéfredaktora portálu Aktuality.sk Petra Bárdyho. Z hudobnej oblasti na školu prišlo pár ďalších zástupcov. Medzi najzvučnejšie mená nepochybne patril Igor Timko, líder skupiny No Name. Ďalším hudobníkom bola známa košická gospelová skladateľka Dominika Gurbaľová. Pre fyzicky zdatných študentov workshop pripravila napríklad košická organizácia RBSD, ktorá je známa svojou výučbou sebaobrany.

Kosice, Peter Gombita

Z oblasti duchovna na školu prišlo niekoľko kňazov - medzi inými aj Peter Gombita, kňaz známy svojou dobročinnou činnosťou v oblasti pomoci bezdomovcom. Sám prednášal iba niekoľko minút, potom ho nahradili bývalí narkomani, ktorí povedali svoje príbehy. Prednášku mal aj kňaz a právnik Juraj Jurica, vicepostulátor procesu blahorečenia Anny Kolesárovej. Ďalšími hosťami boli napríklad starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký či psychiatrička Terézia Rosenbergerová.

Deň sv. Edity Steinovej je jeden z mnohých nápadov vedenia školy. Kritické zmýšľanie rozvíja mysle študentov a Gymnázium sv. Edity Steinovej jednoznačne ukazuje, že škola nie je len o memorovaní faktov ale aj o rozvoji schopností, ktoré študenti v živote každodenne využijú. Veľkú časť prípravy či medializácie akcie organizovali práve študenti.

TK KBS informoval Michal Lukáč

[back]


(C) TK KBS 2003 - 2018