Tisíce ľudí v uliciach Nikaraguy pochodovali na podporu Katolíckej cirkvi

TK KBS, TS BK; ml | 10. 08. 2018 10:05Nikaragua 10. augusta (TK KBS/TS ČBK) Tisíce ľudí vyšli v uplynulom týždni do ulíc hlavného mesta Nikaragua na podporu Katolíckej cirkvi, ktorá je sprostredkovateľom v procese národného dialógu medzi vládou a opozíciou. Vláda toži obviňuje katolíckych biskupov, že stráni opozíciu a podporuje protesty. K pochodu v metropole Managua sa pripojili i veriaci ostatných denominácií a ľudia, ktorí nepatria k žiadnej cirkvi.

Predseda Komisie pre národný dialóg biskup Carlos Avilés uviedol, že Cirkev ostáva otvorená všetkým, ktorí potrebujú útočisko, a pripomenul, že "Cirkev bude naďalej podporovať dialóg, i keby mala byť kvôli tomu kritizovaná". Katolícka cirkev v Nikarague vyzýva k ukončeniu násilia na oboch stranách, avšak je kritická k spôsobu, akým vláda protesty potláča.

Biskupská konferencia Nikaraguy tiež rozhodla, že sa nezúčastní na "Dňoch v diecézach", ktoré prechádzajú budúcoročným Svetovým dňom mládeže v Paname. V liste zaslanom organizačnému výboru ďakujú, že boli vybraní ako jedna z hostiteľských krajín, ale vzhľadom na súčasnú politickú situáciu, podľa biskupov Nikaragua nepredstavuje bezpečné miesto pre pútnikov.

Na protesty tiež zareagovala vláda USA, ktorá odsúdila pokračujúce násilie a porušenie ľudských práv režimom Daniela Ortegu. Ďalej oznámila, že zruší víza predstaviteľom nikaragujskej vlády zodpovedným za násilné potlačenie protestov.

Protesty proti vláde Daniela Ortegu a jeho manželke a viceprezidentke Rosarii Murillovej začali apríli kvôli neúspechu reformy sociálneho zabezpečenia. Demoštranti ďalej poukazovali na zneužívanie prezidentskej funkcie a korupciu a vyzvali manželov Ortegových aby odstúpili. Tvrdá reakcia zo strany vládnych síl mala doteraz za následok viac než 360 mŕtvych, vyše dvetisíc zranených a stovky zatknutých. Počas tejto doby tiež došlo k útokom na predstaviteľov cirkvi a najmenej v siedmich prípadoch k znesväteniu kostolov (Zdroje: Vatican News / TS ČBK).

[back]


(C) TK KBS 2003 - 2019